Aby olejek jak najlepiej zadziałał na twoich włosach, musi być dobrany do stopnia ich porowatości. Zastanawiałaś się, dlaczego jeden olejek potrafi przeciążyć twoje włosy, a inny nieładnie je napusza? Sekret tkwi w budowie olejów, a dokładniej: w rozmiarze cząsteczek, z których jest on zbudowany. W olejkach dominują najróżniejsze kwasy tłuszczowe – to one mają różne rozmiary cząstek. Nie każde zaś cząsteczki pasują do każdego rodzaju włosów.
Naturalne olejki należy zatem wybierać kierując się rodzajami kwasów tłuszczowych, które w nich dominują. Tylko wówczas można dobrać olejek pasujący do porowatości twoich włosów.
Porowatość włosów – co to jest?
Porowatość włosów to kryterium opisujące stan i kondycję twoich kosmyków. Termin powstał przez obserwację zewnętrznych struktur włosa, a dokładniej: łusek, z których zbudowany jest każdy z nich. Łuski włosa nie przylegają trwale do jego powierzchni. Są ułożone warstwowo wokół rdzenia, a między nimi znajduje się cement międzykomórkowy. Łuski włosa odchylają się od rdzenia, gdy włos zaczyna niszczeć. Im bardziej zniszczone i wysuszone włosy, tym bardziej odchylone są łuski włosów i wyższa ich porowatość. Im zaś bardziej odchylone są łuski, tym bardziej „bezbronny” jest włos: narażony na wszelkie uszkodzenia, zupełnie jak rycerz bez tarczy.
Dobrze dobrany naturalny olejek do włosów dopasuje się rozmiarem swoich cząsteczek do każdego z 3 rodzajów porowatości.
3 rodzaje porowatości włosów
Ze względu na stopień porowatości wyróżniamy 3 typy włosów:
- Włosy niskoporowate – o ściśle przylegających do siebie łuskach, grube i ciężkie, nieco sztywne i zdecydowanie trudne w stylizacji. Takie włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, bez której przetłuszczają się nadmiernie i tracą objętość. Nadmiar wydzielanego sebum może powodować ich wypadanie, ponieważ cebulki osłabiają się na skutek złej cyrkulacji powietrza.
- Włosy średnioporowate – to włosy, których łuski nieco odginają się od rdzenia. Nieodpowiednia pielęgnacja może albo je przeciążyć, albo zbyt mocno napuszyć. Włosy średnioporowate często mają wysuszone końce, elektryzują się, albo przetłuszczają. Ich cebulki łatwo tracą kondycję, dlatego włosy zaczynają wypadać. Niedostateczna ilość witamin i minerałów sprawia, że niszczeją.
- Włosy wysokoporowate – to suche i zniszczone włosy, o bardzo słabej kondycji. Pozbawione blasku i witalności, tracą objętość i gęstość, często się łamią i kruszą. Niszczeją szybciej i bardzo łatwo tracą nawilżenie. Trzeba je nieustannie odżywiać i bardzo uważać, aby ich jeszcze bardziej nie zniszczyć.
Jak zbadać porowatość włosów?
Porowatość można zbadać na wiele sposobów. Jeśli masz czas i duże problemy z włosami – udaj się do trychologa, który zbada twoje włosy i skórę głowy.
Porowatość włosów możesz też określić, wrzucając czysty, pozbawiony silikonów i innych „zapychających” go substancji włos do miseczki z wodą. Po 10 minutach sprawdź, czy zatonął.
- Jeśli pływa przy samym dnie miski lub całkiem na nie opadł: oznacza to, że masz wysokoporowate włosy, których rozchylone łuski szybko chłoną wodę.
- Jeśli „zanurkował” do połowy poziomu wody – twoje włosy są średniej porowatości (ich łuski są nieco rozchylone, więc chłoną wodę umiarkowanie).
- Jeśli unosi się na powierzchni – twoje włosy są niskoporowate, a ich ściśle przylegające do siebie łuski nie pozwalają wodzie łatwo wedrzeć się do ich wnętrza.
Kobiety najczęściej wiedzą z góry, jaką mają porowatość włosów, ponieważ określenie jej nie jest zbyt trudne – wystarczy obserwacja i dobra znajomość swoich kosmyków. Opis trzech rodzajów porowatości włosów pozwala bardzo łatwo stwierdzić, do której z nich powinnaś przypisać swój typ włosów.
Jaki dobrać olejek do porowatości włosów?
Wspomnieliśmy już, że olejki do włosów mają różną budowę, a więc różne rozmiary cząstek. Dzięki temu potrafią idealnie wpasować się w określony rodzaj włosów. Dla przykładu: olejek kokosowy ma bardzo małe cząsteczki, które dopasuje się wielkością do maleńkich odchyleń na powierzchni włosów niskoporowatych, ale nie zdziałają wiele na włosach o wysokiej porowatości (mogą je nieładnie napuszyć). Dobierając olejek do swojej porowatości włosów, kieruj się ilością konkretnych kwasów tłuszczowych, które zawiera olej.
Pomoże ci w tym poniższe zestawienie:
- włosy wysokoporowate – wybieraj olejki do włosów z przewagą kwasów wielonienasyconych (omega-3 i omega-6)
- włosy średnioporowate – wybieraj olejki do włosów z przewagą kwasów jednonienasyconych (omega-7 i omega-9)
- włosy niskoporowate – wybieraj olejki z przewagą kwasów nasyconych (laurynowy, stearynowy, mirystynowy).
Jaki olejek pasuje do niskoporowatych włosów?
Wybieraj oleje o małych cząstkach:
- olejek kokosowy
- masło shea
- olejek babassu
- olejek palmowy.
Jaki olejek pasuje do średnioporowatych włosów?
Wybieraj olejki o średnich cząsteczkach (półwnikające):
- olejek z orzecha laskowego
- olejek kameliowy
- olejek moringa
- olejek migdałowy
- olejek arganowy
- olejek makadamia
- olejek morelowy.
Jaki olejek pasuje do wysokoporowatych włosów?
Wybieraj olejki o dużych cząstkach (niewnikające):
- olejek krokoszowy
- olejek cedrowy
- olejek winogronowy
- olejek słonecznikowy
- olejek z nasion czarnuszki
- olejek kukurydziany
- olejek z wiesiołka
Olejek na włosy – na co należy uważać?
Olejki do włosów zyskały taką popularność, że wydaje je niemal każda ceniąca się firma kosmetyczna. Zanim jednak udasz się do drogerii po kosmetyk z olejkiem, przeczytaj, na co zwracać uwagę podczas zakupów. Unikniesz niemiłych niespodzianek i uchronisz włosy przed zniszczeniem.
- Skład olejku do włosów- nieodpowiednio dobrane oleje. Wielu producentów nie zastanawia się, czy olejki wtłoczone w ich produkt są odpowiednio zbilansowane i dobrane do porowatości. Wybierają najpowszechniejsze lub najbardziej popularne oleje. To sprawia, że olejki nie działają na włosach tak, jak powinny i nie ujawniają ogromu swoich możliwości.
- Skład olejku do włosów- alkohole krótkołańcuchowe. To bardzo nieprzyjemne dla włosów alkohole, które podrażniają skórę głowy, uczulają, a przy dłuższym stosowaniu wysuszają włosy. Należy ich bezwzględnie unikać nie tylko w olejkach do włosów, ale we wszelkich kosmetykach. Do takich alkoholi należą m.in.: alcohol denat, benzyl alcohol, isopropyl alcohol, ethanol alcohol.
- Skład olejku do włosów – pochodne ropy naftowej i sztuczne barwniki oraz wszelkie konserwanty i ciężkie, komedogenne silikony, które mogą uczulać. Pamiętaj, że im bardziej naturalny skład ma olejek do włosów, tym lepsze będzie jego działanie. Najlepsze olejki do włosów są pozbawione wszelkich podrażniających substancji, dzięki czemu nadają się do olejowania skóry głowy.