Aby w pełni zrozumieć to, jak działa olejek do włosów oraz jak ważna jest pielęgnacja skóry głowy i znajomość porowatości twoich włosów, przygotowaliśmy do ciebie niezbędny, rzeczowy poradnik, który zawiera wszystkie informacje na ten temat. Miłej lektury!
Olejowanie włosów – co to jest?
Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny, polegający na regenerowaniu włosów oraz skóry głowy za pomocą naturalnych olejków, które znane są od wieków na całym świecie i chętnie wykorzystywane nie tylko jako substancje kosmetyczne, ale również lecznicze. W rejonach Azji i Ameryki Południowej olejowanie włosów uważane jest za rytuał i bardzo celebrowane.
Olejowanie włosów – korzyści
Olejowanie włosów niesie ze sobą same korzyści. Naturalne olejki oprócz cennych kwasów tłuszczowych zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów niezbędnych dla zdrowego wzrostu włosów. Regularnie wykonywane olejowanie włosów nie tylko zregeneruje kosmyki, ale również zadba o skórę głowy, dogłębnie odżywi cebulki i pomoże zażegnać wszelkie problemy z włosami. Olejowanie włosów sprawia, że włosy lepiej się układają i są odporne na wszelkie zniszczenia oraz urazy mechaniczne. Olejki świetnie zabezpieczają włosy przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, a zatem powstrzymują efekt fotostarzenia się włosów. Innymi słowy – olejowanie włosów zapewnia dogłębną regenerację i daje długotrwały, niezachwiany efekt pięknych, zdrowych kosmyków.
Olejek do włosów – jak go przechowywać?
Wiele zależy od rodzaju oleju i zawartości witaminy E, będącej naturalnym konserwantem. Żaden olejek do włosów nie lubi światła słonecznego, dlatego powinien być zamknięty w ciemnej butelce. Wiele olejków wymaga przechowywania w lodówce.
Dla kogo jest olejowanie włosów?
Dla wszystkich! Niezależnie od tego, czy masz poważne problemy ze skórą głowy i włosami, czy nie – nie istnieje lepsza regeneracja i ochrona dla twoich włosów, niż ta za pomocą olejku. Należy pamiętać, że każde (nawet zdrowe włosy) wymagają wsparcia i odżywienia, a każda skóra głowy – odpowiedniej pielęgnacji. Sekret tkwi w odpowiednim doborze olejków.
Włosy przetłuszczające się – czy można je olejować?
Nie tylko można, ale nawet trzeba. Błędem jest myślenie, ze skoro to olej – to znaczy, że jest ciężki i dodatkowo przetłuszcza. Tłuste włosy również należy olejować, ponieważ to właśnie dobrze dobrany olejek powstrzyma przetłuszczanie się skóry. Wiele olejków równoważy poziom sebum i reguluje procesy zachodzące na skórze głowy. To sprawia, że włosy przestają się przetłuszczać, a nawet zyskują objętość i są pięknie odbite od nasady.
Jak przygotować włosy do olejowania?
Aby dobrze olejować włosy, najpierw należy je oczyścić ze wszelkich silikonów, parafiny lub innych środków utrudniających wnikanie olejkom do wnętrza włosów. Do tej grupy należą też wszelkie środki do modelowania fryzury: lakiery, żele i pianki do włosów.
Jak nakładać olej na włosy?
Olejek do włosów najlepiej nakładać zarówno na całej długości pasemek, jak i na skórę głowy. Najlepiej robić na niej przedziałki i nakładać wzdłuż nich niewielkie ilości olejku (wystarczy kropla na każdy przedziałek). Aplikacja olejku na skórę łowy przypomina nieco farbowanie odrostów – robi się to w identyczny sposób. Gdy już cała skóra głowy zostanie pokryta olejkiem, warto wykonać delikatny masaż skalpu, aby pobudzić mikro – krążenie w skórze głowy i ułatwić cząsteczkom olejku wnikanie do wnętrza cebulek i pod skórę. Olejek należy też rozprowadzić na całej długości włosów – zupełnie tak, jak podczas nakładania maseczki lub odżywki.
Olejek do włosów – ile trzeba go użyć do olejowania?
Wszystko zależy od długości włosów i stopnia ich zniszczenia. Na przesuszone końce włosów można nałożyć nieco więcej oleju, aby zapewnić im intensywniejszą regenerację. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się przesadzać z ilością olejku do włosów – optymalna dawka to około 5 ml (równowartość łyżki stołowej).
Jak długo trzymać olej na włosach?
W olejkach do włosów wspaniałe jest to, że czas trwania olejowania można dostosować do własnych potrzeb. Co prawda najlepsze olejowania to takie, które trwa całą noc, ale jeśli akurat nie masz czasu, możesz nałożyć olejek na godzinę lub dwie, po czym zmyć go delikatnym szamponem. Wiele kobiet nakłada olejek na włosy na 15 minut, tuż przed myciem głowy. Inne dodają kilka kropli olejku do odżywki do włosów, aby spotęgować jej działanie. Olejek można również nałożyć na włosy zaraz po myciu i nie spłukiwać go (wówczas należy omijać skórę głowy). Olejek do włosów będzie też niezastąpiony podczas codziennej stylizacji – należy go wówczas nałożyć na suche włosy od połowy ich długości. Można też aplikować go wyłącznie na końcówki – zadziała jak serum regenerujące kosmyki.
Jak często olejować włosy?
Wszystko zależy od ciebie. Jeśli masz bardzo zniszczone włosy najlepiej robić to co 2 dni, ale wystarczy, jeśli będziesz olejowała włosy przynajmniej raz w tygodniu (pamiętaj tylko, żeby wówczas aplikować olejek na skórę głowy, nie tylko na włosy).
Czym zmywać olej z włosów?
Olejki nie lubią chemicznych, sztucznych i komedogennych substancji. Zakłócają one ich działanie, a ponadto źle wpływają na procesy zachodzące na skórze głowy. Potrafią zniszczyć to, co z takim mozołem „naprawiał” olejek. Do zmywania oleju z włosów używać najlepiej szamponów pozbawionych SLS, SLES, parabenów, sztucznych barwników i innych podrażniających skórę substancji. Możesz sięgnąć po szampon ekologiczny lub po prostu po delikatny preparat do mycia głowy dzieci.